Od turisty k Shakespearovi: Kolik anglických slov potřebujete znát na každé úrovni?
Ahoj, jazykoví dobrodruzi! 🌍✨
Dneska se ponoříme do tajemného světa slovní zásoby a řekneme si, kolik slov vlastně potřebujete znát, abyste se v angličtině neztratili jako turista v Londýnském metru? Nebo abyste mohli recitovat Shakespeara, aniž by se vám u toho zauzloval jazyk? Pojďme na to!
Nejdřív si ukážeme tabulku, což zní stejně napínavě jako čtení telefonního seznamu, ale pomůže vám udělat si obrázek! Tabulka v podstatě neplatí jen pro angličtinu. Vyjadřovací schopnosti, které si vysvětlíme níže, jsou platné pro jakýkoliv jazyk na úrovních A1-C2.
Než začnete panikařit nad tím číslem 8,000+, pamatujte, že i rodilí mluvčí neznají všechna slova v jazyce. Vy sami určitě taky neznáte všechna slova v Češtině, nebo je alespoň aktivně nepoužíváte. Každý z nás má trochu jinou slovní zásobu. Pojďme si tedy podrobněji vysvětlit, co ta čísla znamenají.
1. A1 - Začátečník (500-1,000 slov)
Gratuluji!
Umíte si objednat pizzu (ale možná ní dostanete kebab).
Úroveň A1 je základní a obvykle je spojená s pocitem rapidního pokroku... dokud nekouknete na zprávy v angličtině. 😮 Umíte říct "Hello" a "Goodbye". Můžete počítat do deseti (možná i do sta, jste-li odvážní) a říct "I love you".
2. A2 - Mírně pokročilý začátečník (1,000-2,000 slov)
Zvládnete small talk o počasí (i když nevíte, co je to 'drizzle')
Teď už zvládnete basic small talk. Umíte říct, že rádi posilujete, vzděláváte se nebo reprezentujete Českou republiku ve woodkopfu (hey, neodsuzuju, někdo to dělat musí). No a konečně se dokážete se zeptat na cestu (i když pak stejně půjdete opačným směrem, protože jste nerozuměli odpovědi).
3. B1 - Středně pokročilý (2,000-3,500 slov)
Můžete sledovat seriál Přátelé s titulky (a občas i bez nich!)
Wow, teď už můžete sledovat YouTube videa v angličtině! Okay, možná občas potřebujete titulky pro slang a rychlou mluvu, ale hey, progress! Rozumíte mnohem více, než zvládnete říct a pokud se vyjadřujete, používáte krátké věty, z nichž některé jsou zcela správné. Problém nastává, když zavítáte do vod složitější gramatiky a mluvíte o tématech, která jste ještě nestačili zmapovat. Hledáte slova, ale pomalu se svou neznalost učíte obcházet.
4. B2 - Pokročilý (3,500-5,000 slov)
Dokážete vysvětlit, proč jste přišli pozdě do práce, aniž byste museli pantomimicky předvádět dopravní zácpu.
Na téhle úrovni už můžete vést celkem plynulou konverzaci. Dokonce i vtipkovat! I když vaše vtipy možná budou spíš typu "dad jokes".
Dad joke:
Son: Dad, I'm hungry!
Dad: Hi, Hungry, I'm Steve!
Ale to nevadí, i ty jsou někdy cool (řekl táta).
Obecně si umíte pokecat o čemkoliv. Stále sice děláte chyby, hledáte či obcházíte slova, ale konečně jste dosáhli té vysněné plynulosti.
Welcome. Enjoy! Next stop... becoming a pro!
5. C1 - Velmi pokročilý (5,000-8,000 slov)
Umíte používat sarkasmus (ale pořád ne tak dobře jako Chandler).
Můžete číst noviny, sledovat filmy, a dokonce i rozumět textům slavných rapperů (well, aspoň těm slušnějším). Chápete některé idiomy a klidně je i používáte... dokud vám váš anglický kamarád neřekne, že mluvíte jako jeho babička. Ale co ten o tom ví. Umí jen anglicky a žádný další jazyk se nikdy nenaučil. Každopádně, gratulace! Jste oficiálně jazykový boss!
6. C2 - Expert (8,000+ slov)
Můžete psát Shakespearovské sonety... jen ne tak dobře jako Shakespeare.
Jste lingvistický superhrdina! Můžete diskutovat čemkoliv. Je pineapple na pizze kontroverzní téma? Proberete to do hloubky přes whatsappový call do Dánska. Kvantová fyzika? Není problém. Poslechnete si podcast s Neil deGrasse Tysonem, který vám to vysvětlí. Jak funguje cloudové úložiště. Zvládnete to vysvětlit zhruba stejně dobře jako Kamala Harris, protože to prostě není váš obor. A v tom je jediný problém. Spousta lidí si myslí, že jakmile dosáhnete úrovně C2 v jakémkoliv jazyce, najednou se z vás stal Démosthenés, mistr rétoriky. Ve skutečnosti ale narážíte na stejný limit jako v mateřském jazyce.
Stejně jako si občas nemůžete vzpomenout, kam jste dali klíče, přičemž je stále držíte v ruce... na C2 úrovni vám klidně vypadne základní slovíčko, protože jsme jen lidské bytosti a občas se to stává. Dalším limitem je odborná terminologie.
Nebudete schopni používat právnickou, technickou, lékařskou či zednickou angličtinu, protože to jednoduše není váš obor. Současně pro vás ale není problém osvěžit si pár slovíček a naučit se konkrétní terminologii k danému oboru. Nic není problém. Sky is the limit. Pokud budete chtít, s trochou štěstí a jazykového tréninku získáte hlavní roli v nejnovějším hollywoodském soudním dramatu.
A co víc, rodilí mluvčí si vaší superschopnosti všimnou, a protože narozdíl od nich jste anglickou gramatiku studovali, budou vás žádat o radu v jejich vlastním jazyce.
Pamatujte, nejde jen o to, kolik slov znáte, ale jak je umíte použít. Mít v hlavě 8,000 slov a neumět je použít je jako mít super výkonné auto a nevědět, jak řadit. Ke každému slovíčku potřebujete kontext.
Zlepšíte to, co aktivně posilujete
1. Čtěte, čtěte, čtěte! Knihy, časopisy, ceníky pizzy, cokoliv!
2. Poslouchejte podcasty, audioknihy, nebo třeba i hlášení v metru.
3. Mluvte! S přáteli, s cizinci, se svým psem. Váš pes možná neodpoví, ale nakloní roztomile hlavičku a vy se nebudete cítit tolik trapně, jako když si na ulici povídáte sami se sebou.
A pokud hledáte zdroje k samostudiu, mám pro vás doupě pro samouky, kde najdete vše na jednom místě.
Navštivte www.herohero.co/englishclub.
Najdete tam videokurzy, e-knihy a spoustu dalších zdrojů, které vám pomohou posunout se z "Hello, how are you?" až k "Indubitably, my dear Watson".
Hodně štěstí a nezapomeňte - učení nemusí bolet! 😉🚀